Още докато е бил студент в Илинойския университет, Майкъл Харт стига до идеята за създаване на книга в електронен формат. На 4 май 1971 г. той се вдъхновява от едно безплатно хартиено издание на Декларацията за независимостта на САЩ и решава да набере текста на компютър, след което го изпраща до други потребители в мрежата.
Оттук нататък дигитализирането и разпространяването на книги се превръща в основна дейност на Майкъл Харт, която продължава повече от 40 години. През 2004 г. заявява: „Мисията на проекта „Гутенберг“ е много проста: Да осигури създаването и разпространението на е-книги.“
Обявявайки се срещу незнанието и неграмотността, Харт цели да се създадат колкото се може повече книги в различни формати и на колкото се може повече езици. Проектът предлага над 36 000 книги безплатно. Голяма част от тях са на разположение, както като обикновени текстови документи, така и в различни форматите като HTML и ePub.
Те са подходящи за четене на компютър, Kindle, iPad, iPhone, Android и други портативни устройства. Повечето заглавия са свободни от авторски права в САЩ и могат да бъдат теглени за четене, дистрибуция и адаптация. Подобно на Wikipedia, съдържанието на проекта „Гутенберг“ се редактира и преглежда от доброволци и по тази причина всичките електронни книги на сайта са безплатни. Първата книга, качена в електронната библиотека, е Библията, последвана от творчеството на Шекспир.
Източник: Агенция КРОСС
Полезни връзки:
- Уикипедия, свободната енциклопедия на повече от 250 езика
- Дигитална библиотека към Националната библиотека „Св. Св. Кирил и Методий“
- Моята библиотека – Универсална електронна библиотека на български език
[Последна редакция на 26.03.2012 в 8:14]
http://komitata.blogspot.com/2012/03/acta.html
Състоянието на образованието е директно свързано със състоянието на библиотеките.
За съжаление, бъдещето, което директно е свързано с качественото образование, няма как да се случи без отворен и свободен интернет. Българските университети и библиотеки нямат средствата на американските да накупят по няколко вагона съвременни книги и редовно да си обновяват колекциите. ЕДИНСТВЕНИЯТ разумен начин е да се направи нещо за българските библиотеки и образование, да се изпълни законът и да се позволи съществуването на виртуални библиотеки.